AIK är också med!

Sveriges kanske mest kända fotbollsklubb tillika de regerande mästarna i herrfotboll behöver ingen närmare presentation. Vad många inte vet är att AIK var den första större klubb som jobbat med värdegrundsfrågor för unga fotbollsspelare – klubbens värdegrund “AIK-stilen” har blivit ett självklart referensobjekt inom idrotten – och att man arbetat med maskulinitetsfrågor i många år. AIK Fotboll medverkar i Våra Ord med två av sina J16-lag.

AIK:s klubbmärke är enligt klubben varumärkesskyddat och får inte publiceras utan klubbens godkännande. (Det finns tydligen delade meningar om detta, men vi har inte råd med advokater.) Vi väntar på att AIK:s marknadsavdelning ska återkomma i saken. Men vi är alltjämt glada över att de vill vara med i Våra Ord!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *